E-reçete

GERİ

İşyeri Hekimliği’nde E Reçete Zorunluluğu

Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanına getirilen yeniliklerden biri de e-reçete…

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin elektronik ortamda yönetilebilmesi hedefiyle, iş yeri bilgi yönetim sisteminin ilk uygulaması olan “elektronik işyeri hekim uygulaması” başladı. Bu uygulama dahilinde, iş yeri hekimlerine de  e-reçete zorunluluğu getirildi.

MEDULA sistemine elektronik ortamda kaydedilen ve  elektronik reçete numarası verilmiş olan reçeteler e-reçete (elektronik reçete) olarak tanımlanıyor.
Reçete üzerinde e-reçete numarası var ise bu reçete eczane tarafından elektronik olarak karşılanıyor.

İşyerlerinde çalışan kişiler için düzenlenecek reçetelerin karşılanabilmesi için, işyeri hekiminin Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası uygulamasında kaydı olup, İSG-KATİP üzerinden de görevlendirilmelerinin bulunması gerekiyor. İşyeri hekimlerinin e-reçete düzenleyebilmeleri için; Sosyal Güvenlik Kurumu Medula Uygulamaları altında yer alan e-reçete web servisinin entegre edildiği bir otomasyon gerekiyor. Bu otomasyon, Detaysoft  firmasının AR-GE ekibi tarafından geliştirildi ve “E-reçete Otomasyonu” ürünü haline getirildi. Detaysoft “E-reçete Otomasyonu” sayesinde, iş hekimleri, SAP HR ile entegre bir şekilde e-reçete yazabiliyor, Medula sistemi ile çift yönlü entegrasyon yapılabiliyor.

Çalışma Bakanlığı’nca İSG-KATİP  üzerinden yapılan duyuruda; işyeri hekimlerine bu sisteme entegre olmaları için 2017  yıl sonuna  kadar süre verilmişti. Daha sonra kaşe vurmak kaydı ile, 2018 yılının Mart ayına kadar uzatılan süre içerisinde, işyeri hekimlerinin e-reçete üzerinden reçete yazabilmelerine imkân sağlayacak olan otomasyonları ve elektronik imzalarını temin ederek gerekli hazırlıkları tamamlamaları gerekiyor.