Tedarik Zinciri Yönetimi

GERİ

SAP SCM - Tedarik Zinciri Yönetimi

Günümüzün ekonomik koşullarında şirketler karlarını maksimize etmek için kendilerini müşteri ve tedarikçiler ile entegre ederek maliyetlerini minimize etmeli ve ürünlerini doğru zamanda, doğru yerde, doğru fiyatta konumlandırmaları gerekmektedir. Özellikle tedarikçiler, üreticiler, toptancılar, perakendeciler ve tüketicilerden oluşan tedarik zincirinin etkin bir şekilde yönetilmesi rekabet avantajı yakalamak için çok önemli bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır.

SAP SCM Tedarik Zinciri Yönetimi ( SAP Supply Chain Management) uluslararası standartlarda tasarlanmış bir çözümdür. Bu çözüm ile tüm tedarikçiler, distribütörler ve iş ortakları arasında koordinasyon sağlarsınız. Müşteri ilişkilerinizi geliştirir ve operasyon maliyetlerinizi azaltırsınız.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Bu çözümün modüllerinin yetenekleri aşağıda verilmiştir.


SAP İleri Planlama ve Optimizasyon (SAP APO)

- APO tedarik zinciri yönetimi planlaması ve yürütmesi için tam entegre çözümler sunar. APO uygulaması tedarik zincirin halkasının kalbindedir. Talep Planlaması, Tedarik Ağı Planlaması, Arz Talep Dengelemesi, Üretim Planlama detaylı çizelgelemesi, Nakliye yönetimi gibi degisik is süreçleri için planlama ve optimizasyon fonksiyonları sunar.
- SCM 5.0 dan sonra Yedek Parça Yönetimi de eklenmiştir.
- APO uygulaması ERP Modülleri ile CIF ara yüzü ile entegre olarak çalışır. BI modülü ile birlikte çalışabildiğinden geniş raporlama seçenekleri vardır.


SAP Tahmin ve İkmal (SAP F&R)

- Tahmin ve İkmal, ikmal süreçlerini geliştirerek perakendecilik firmalarının iç lojistiklerini optimize eder.
- SAP Tahmin ve İkmal, perakendecilere Mağaza ve Dasitim Kanalı seviyelerinde gelişmiş teknikler ile müşteri talebi tahmini imkânı sunar. Tahmin, tüm faktörleri hesaba katarak gelecekteki talepleri şekillendirip ürün envanterini optimize eder. Tahmin oluştuğu zaman sipariş önerileriyle ürünün “doğru zamanda doğru yerde” olması sağlanır.


SAP Olay Yönetimi (SAP EM)

- Olay yönetimi bir işletme içindeki tüm planlamaların ve aktivitelerin koordinasyonunu sistemler arası bilgi alışverişi yöntemiyle sağlar. Böylece kritik durumlar gözlemlenebilir.
- SAP Olay Yönetimi diğer SAP bileşenleri olan SAP R/3, SAP CRM ve SAP BW ile entegre çalışabilir. Bunun yanı sıra BAPI ve XML/XI işlevleriyle SAP dişi sistemlere de bağlanabilir. Idoclar SAP Olay Yönetimi sistemine veri aktarımını sağlamak için kullanılan diğer bir yöntemdir.
- SAP Olay Yönetimi uygulaması ile işletmeniz iş ortaklarınız, envanteriniz ve malvarlıklarınız arasındaki süreçleri gözlemleme ve kontrol etmenizi sağlar. Sizin ve is partnerinizin sisteminden olayları yakalar ve önceden tanımlanmış planlar ve uyarılara veya iş akışlarına göre ilgili kişileri haberdar eder. Böylece sistemdeki sapmalara tepki verme süresi çabuklasir.


Tedarik Ağı İşbirliği/Bütünleşik Stok Kontrol Sistemi (SAP SCN)

- Tedarik ağı işbirliği/bütünleşik stok kontrol sistemi, ürünlerin ikmal sürecini denetim altında tutma ve gözlemleme sonucu oluşan ortak platform ile müşteriler ve satıcılarla olan işbirliğini optimize eder.


SAP Gelişmiş Depo Yönetimi (SAP EWM)

- Gelişmiş Depo Yönetimi bir depodaki mal hareketlerini islemek ve stokları yönetmek için esnek ve otomatikleşmiş çözümler sunar. Sistem bir depodaki tüm süreçlerin çizelgelenmiş ve verimli olarak islenişini destekler.
- Gelişmiş Depo Yönetimi SAP’nin yeni nesil depo yönetimi sistemidir. WM Modülü ile beraber tedarik zincirindeki karmaşık lojistik süreçlerini yönetmeyi sağlar. EWM’nin şu fonksiyonları verimli bir şekilde yönetir: Mal girişi, mal çıkışı, kompleks çapraz yükleme, bölümleme, ambalajlama ve teslimat lojistiği, Lojistik Servis Sağlayıcıları entegrasyonları, işgücü yönetimi gibi işlevler sunar.