GERİ

SAP BusinessObjects Cloud Nedir?

29 Ağustos 2016

blog detay

Fatih İnanç

Bütçe Planlama ve Konsolidasyon Grup Müdürü

 

SAP BusinessObjects Cloud Nedir?

Bulut teknolojileri artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir olgu. Özellikle işletmelerin donanım yatırımları, sistem bakım / yönetim/ personel harcamaları gibi bir çok açıdan avantaj sağladıkları bulut teknolojilerinin dokunduğu önemli alanlardan biri de İş Zekası ve Analitikleri ailesi oldu. Geleneksel mimaride ,iş analitikleri ve veri ambarı yapılarına sahip olmak için gereken bir çok adım ve yatırım artık elimine edilebiliyor. SAP ‘nin bulut üzerinde iş analitikleri ürünü “SAP BusinessObjects Cloud“ kirala & öde modeli sayesinde, veri ambarı alt yapısının kurulacağı donanımlara, bu sistemlerin yönetimi ve sürekliliği için harcama yapılmasına, temel analizler için dış kaynak kullanımlarına artık gerek kalmıyor. 

SAP BusinessObjects Cloud (SAP BOC ) ürünü, SAP nin Cloud sistemi HANA Cloud Platform üzerinde koşan, iş zekası gereksinimlerini yüksek hız ve performans ile karşılamak üzere tasarlanmış bir üründür. Temel yetenekleri, veri toplama, analiz, raporlama, tahminleme, yayınlama ve risk kontrol olarak aşağıdaki şemadaki şekilde özetlenebilir. 

SAP-Business-Object-Cloud-1 

SAP BusinessObjects Cloud (SAP BOC ) ürünü ile HANA teknolojisinin tüm performans artıları ile birlikte, kaynak sistemlerinize bağlanarak üzerinde analiz yapacağınız verileri alabilir, görsel sunumlar ve dashboardlar ile hikayenizi anlatabilir, temel bütçe ve planlamalarınızı aynı ortamda yaparak, geleceği tahmin edebilirsiniz. Ve tüm bu işleri aşağıda gördüğünüz, son kullanıcıların yöneteceği yalın web ekranları üzerinden yapabilirsiniz. 

SAP-Business-Object-Cloud-2 

 

SAP BOC ile sahibi olacağınız yetenekleri kısaca detaylandırmak gerekirse;  

  • Verinize her kaynaktan ulaşın: SAP BOC ile verilerinizin tutulduğu bir çok kaynağa güvenle bağlanarak, ek bir veri ambarı çözümü ya da veri modelleme aracına ihtiyacınız olmadan SAP BOC sisteminize çekebilir ve görüntüleyebilirsiniz. 

SAP-Business-Object-Cloud-3 

  • Verinizi bilgi haline getirin ve Görselleştirin : Verilerinizi harmanlayarak ihtiyacınız olan bilgiye ulaşmak için kendi iş zekası modellerinizi kendiniz kurabilirsiniz. Ayrıca sonuçlarınızı kendi başınıza görsel açıdan zengin dashboard ve story board lar ya da haritalı sunumlar ile daha görünür ve anlaşılabilir kılabilirsiniz. 

SAP-Business-Object-Cloud-4 

  • Planlarınızı, tahminlerinizi, bütçelerinizi girin ve fiili ile karşılaştırın: Sadece gerçekleşmiş verilerinizi değil tahminlerinizi de SAP BOC üzerinde yapabilirsiniz. Fiili verileri baz alarak, dağıtımlar , trend analizi ve bir çok istatiksel yöntemi kullanarak geleceği tahmin edebilirsiniz. SAP nin bütçeleme ürünü SAP Business Planning and Consolidation ürünü ile entegre olarak bütçelerinizi ve stratejik planlarınızı transfer edebilir daha derin analizlerinizi SAP BOC üzerinde yapabilirsiniz. 

SAP-Business-Object-Cloud-5 

  • Paylaşın, yayınlayın, izleyin: SAP BOC ‘de oluşturduğunuz verilerinizi, raporlarınızı, dashboardlarınızı, story boardlarınızı sistem üzerinden tüm mobil cihazlara yayınlayabilirsiniz. Sadece paylaşmakla kalmaz, planlamalar ve aksiyonlar için sosyal konuşma grupları oluşturabilir, takvim üzerinden hedef tarihler vererek sorumluların bildirimler almasını sağlayabilirsiniz. 

SAP-Business-Object-Cloud-6