Maliyet Muhasebesi

SAP CO (Maliyet Muhasebesi) planlama, raporlama ve analiz için gerekli olan ve yöneticilerin stratejik karar alma esnasinda kullandiklari tüm bilgileri saglayarak, isletmenin efektif bir sekilde kontrol edilmesine imkân veren bir modüldür. SAP CO modülü diger modüllerden (FI, MM, PP, SD) gelen verileri kullanarak maliyet ve karlilik ile ilgili bilgileri saglar ve su alt modüllerden olusur:


Masraf Çesidi Muhasebesi (CO-CEL) isletmenin gelir ve giderleriyle ilgili bilgileri içerir. Gerekli olan veriler genellikle Finansal Muhasebe (FI) modülünden masraf çesidi muhasebesine akar. Sistemde masraf çesidi olarak tanimlanmis gelir ve gider hesaplari (Birincil masraf çesitleri) ile atilan kayitlar otomatik olarak Masraf çesidi muhasebesi üzerinden ilgili alt modüle akar.
Bunun yani sira istenilen  raporlama, analizlerin yapilabilmesi için ikicil masraf çesitleri yaratilarak Maliyet muhasebesindeki veriler üzerinde gerekli mahsuplastirmalar yapilabilir.


Masraf Yeri Muhasebesi (CO-OM-CCA) isletmede olusan masraflarin isletmeye özgü organizasyon birimlerinde toplanarak kontrol edilmesini ve yönetilmesini, Iç Siparisler (CO-OM-OPA) ise özel is ve hizmet gibi dahili aktivitelerden kaynaklanan masraflarin, masraf yerlerine kiyasla daha detayli bir sekilde takip edilmesini saglar.


Aktivite Temelinde Maliyetlendirme (CO-OM-ABC) modülü genel giderlerin kontrolünün süreç bazli bir yaklasim kullanilarak yapilmasina imkân verir. Karlilik analizi ve Kar merkezi muhasebesi ile birlikte de kullanilabilir.


Ürün Maliyet Muhasebesi (CO-PC) üretilen ürün ve saglanan hizmetlerin olusum asamasindaki masraflarinin hesaplanarak, stratejik karar almada önemli bir unsur olan detayli maliyet bilgisine erisim saglayan bir modüldür.


Kâr Merkezi Muhasebesi (EC-PCA) gelir ve giderlerin, isletme içerisindeki birbirinden bagimsiz ve isletmenin tercih ettigi bir kritere göre (üretim hatti, cografi bölge, fonksiyon vb.) olusturdugu kirilimlarda görüntülenmesine ve analiz edilmesine yarar.


Kârlilik Analizi (CO-PA) ise isletmenin farkli pazar segmentlerine (müsteri, ürün, satis organizasyonu vb.) göre kârliligini analiz etmesine olanak saglar.

Haberler

 • Detaysoft'un SAP ile Başarı Hikayesi

  Detaysoft SAP ile son 5 yılda %300 büyüme sağladı.

  B-PACK SAP BPC ile Hazır Bütçe Çözümü

  B-Pack Detaysoft bütçe ekibi tarafında SAP sisteminde (EPM-BPC) geliştirilen ve hazır bütçe içeriği ile çözüm sağlaya...

  2013'de en fazla Cloud Satışı yapan SAP İş Ortağı

  7 Mart 2014 Cuma günü ‘‘SAP Türkiye İş Ortakları Buluşması’’ gerçekleştirildi. 2014 yılına hep birlikte göz attığımız...

 • SAP United VARs ile Uluslararası Hizmet Sunuyoruz

  Kendi bölgelerinde öncü SAP partnerlerinden olusan United VARs’in TR temsilcisi olduk.

  SuccessFactors ile Bulutta İK Yönetimi

  Genel Mdr.Ozan Ersen yeni is ortakliklari ve projeleri anlatiyor.